امروز

شنبه, ۲۹ تیر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۰:۱۹ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عیسی منصوری» امروز (یکشنبه) در نشست تخصصی اشتغال در اتاق تعاون ایران یادآوری کرد: بر پایه قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری قرار است برای ایجاد اشتغالزایی در این بخش ۳۰ هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی و ۳۰ هزار میلیارد ریال از منابع بانکی اختصاص یابد.
وی اظهارداشت: تاکنون در اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری ۲۸ هزار میلیارد ریال قرارداد بانکی امضا شده و ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال نیز برای اجرای طرحی در استان کرمانشاه اختصاص یافته است.
«در اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به صندوق توسعه ملی اجازه داده شده است با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و ‌پانصد ‌میلیون دلار با متوسط سود ۶ درصدی به متقاضیان واجد شرایط از طریق بانک های عامل اختصاص یابد».
در این طرح منابع صندوق به صورت قرض الحسنه نزد بانک های کشاورزی، پست بانک، بانک توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری می شود تا صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای دارای کمتر از ۱۰هزار نفر جمعیت با اولویت مناطق مرزی و عشایری شود».
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: اتحادیه ها و تعاونی های کشور می توانند با ارائه طرح های اقتصادی خود از این ظرفیت قانونی برای ایجاد اشتغالزایی و کارآفرینی استفاده کنند.
منصوری یادآوری کرد: تاکنون برای استفاده از این تسهیلات بانکی ۵۸۰۰ طرح در حوزه تعاون ارائه شده اما فقدان شرکت های بزرگ یکی از مشکلات مهم بخش خصوصی و تعاونی ها در کشور است تا با استفاده از لجستیک و زنجیره تولید، عرضه کالای تولیدی را در بازار مدیریت کنند.
به گفته وی، برای حضور موفق در بازارهای جهانی باید قواعد نوین را رعایت کنیم، در حالی که ما در بازارهای جهانی نشان تجاری (برند) چندانی نداریم.
وی تاکید کرد هر فرد می تواند با ارائه طرح های مناسب اقتصادی و ملی از این ظرفیت صندوق توسعه ملی استفاده کند.

** اعطای ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات به بانوان فعال در بخش صنایع دستی
«برای توسعه تولید صنایع دستی در کشور مقرر شده است ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات به بانوانی اختصاص یابد که در این بخش فعالند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از ۴۴ هزار روستای کشور ۴۹۰۰ روستا به عنوان کانون اشتغالزایی شناسایی شده و وزارت تعاون درصدد است اجرای طرح های اشتغالزایی را دستکم در یک هزار روستا با استفاده از ظرفیت تسهیلگران اقتصادی عملی کند.
وی افزود: بخشی از کالاهای مورد نیاز از جنوب شرق کشور وارد می شود و واردکنندگان می توانند با تشکیل تعاونی ها و اتحادیه ها از این فرصت استفاده کنند.

** آمادگی اتاق تعاون برای نظارت بر استفاده از تسهیلات اشتغالزایی
رییس اتاق تعاون ایران نیز در این نشست گفت: کاهش بیکاری و ایجاد اشتغالزایی پایدار یکی از مهم ترین اولویت هاست و اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به توسعه مناطق محروم روستایی کمک زیادی می کند.
به گفته «بهمن عبداللهی»، هزینه اشتغالزایی در بخش تعاون نسبت به سایر بخش های اقتصادی پایین است و ۴۵ درصد فعالیت های تعاونی در کشور به بخش کشاورزی اختصاص دارد.
رییس اتاق تعاون ایران اضافه کرد: با توجه به وجود هفت هزار شعبه تعاونی در کشور، اتاق تعاون آمادگی دارد بر چگونگی استفاده تعاونی ها از این تسهیلات نظارت کند تا تسهیلات دریافتی به صورت شفاف در همان طرح اقتصادی به کار گرفته شود.

** جزییات تسهیلات بانکی برای تعاونی های اشتغالزای روستایی
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در این نشست تاکید کرد بخش تعاون در تامین منابع مالی و استفاده از تسهیلات بانکی نسبت به سایر بخش ها بسیار عقب مانده است.
به گفته «مهدی حسین نژاد»، تعاونی های بانوان ۳۰۰ میلیون و سایر تعاونی ها ۲۵۰ میلیون ریال از تسهیلات بدون وثیقه ملکی استفاده می کنند و ضمانتنامه های کمتر از ۱۰ میلیارد ریالی در کمتر از سه روز صادر می شود.
عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون نیز گفت: این بانک ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار را با متوسط سود تسهیلات ۶ درصدی برای تامین منابع مالی مورد نیاز بخش تعاونی کشور در نظر گرفته و دریافت کنندگان این تسهیلات از ۲ سال حق مشارکت و یک سال حق تنفس برخوردارند.
«سیدباقر فتاحی» افزود: سهم آورده متقاضیان واجد شرایط در بخش تعاون ۲۰ درصد است و در استان کرمانشاه به علت شرایطی که دارد آورده متقاضیان برای اجرای طرح های اقتصادی ۱۰ درصد تعیین شده است.
وی درباره میزان تسهیلات پرداختی این بانک گفت: امسال پرداخت سه هزار و ۶۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به بخش تعاون مصوب شده اما تاکنون یک هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.
«این بانک ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل اشتغالزایی روستاییان و ۱۵ هزار میلیارد ریال از محل اشتغال ملی فراگیر برای تامین منابع مورد نیاز بخش تعاون در نظر گرفته است و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز سقف مشخصی ندارد».

** نگاه فعالان بخش خصوصی
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولید کنندگان فرش دستباف ایران تاکید کرد با ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری ۲۰ هزار نفر در روستاها می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
«عبادالله بهرامی» افزود: در سه ماه گذشته برای ۱۰ هزار نفر از اعضای این اتحادیه طرح اقتصادی تعریف شده است.
«ارسلان قاسمی» مدیرعامل اتحادیه آبزیان کشور، نیز اعلام کرد تاکنون ۳۳ طرح از تعاونی های مرتبط از تسهیلات بانک توسعه تعاون استفاده کرده اند و این، نشان می دهد بخش تعاون از این تسهیلات بخوبی استقبال نکرده است.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های تولیدکنندگان پسته رفسنجان نیز گفت: تولید پسته در کشور به بیش از ۲۸۰ هزار تن رسیده و میزان صادرات سالیانه آن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است.
«محمود صادقی» افزود: این اتحادیه ۱۰ سال پیش برای افزایش صادرات پسته، مرکزی را در آلمان آماده کرد اما پس از مدتی همه حساب های بانکی کارکنان این مرکز بسته شد و مدیرعامل این اتحادیه فقط می تواند تا ۲ هزار یورو از کارت خود استفاده کند.
مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان ماهیان گرم آبی گفت: ۴۸۰۰ نفر در این بخش فعالند و سالیانه ۶۳ هزار تن ماهی تولید می کنند که ۱۸هزار تن آن به خارج صادر می شود.
«حسن آقازاده» یادآوری کرد: به علت کمبود منابع آب، فعالیت ۳۵ درصد پرورش دهندگان آبزیان گرمآبی متوقف و به بقیه نیز اخطار داده شده است تا ۲ ماه دیگر مرکزهای پرورش ماهی را تخلیه کنند.
به گفته وی، می توان با مدیریت مناسب برگشت آب بسیاری از مشکلات این بخش را برطرف کرد.
به گزارش ایرنا، قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با هدف تحقق بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی پیشنهاد شده است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.
پس از آن، سال ۱۳۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال ۱۳۹۶ نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال ۱۳۹۷ را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد