امروز

دوشنبه, ۵ فروردین , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۳:۲۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

بورس به تدريج در حال گرفتن جايگاه بانک ها در تامين مالي بنگاه هاي اقتصادي است و در تازه ترين گام، شاهد براي صنعت خودروسازي سه هزار و ۹۰۰ ميليارد ريال اوراق اجاره را منتشر مي کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، در سال هاي گذشته به سبب بروز مشکلاتي براي بانک ها و کاهش توان آنها در تامين مالي طرح ها و صنايع، توجه ها بيش از گذشته به بورس معطوف شده است.
بر اين اساس، شرکت ها و بنگاه هاي اقتصادي دولتي و خصوصي تلاش مي کنند از طريق ابزارهاي جديد مالي به جذب سرمايه و تامين مالي براي اجراي پروژه هاي خود اقدام کنند.
تاکنون شرکت هاي متعددي در بخش انرژي، نفت، کشاورزي، صنعت و خودروسازي از ابزارهاي مختلف مالي استفاده و سرمايه جذب کرده اند.
بر پايه گزارش امروز بورس تهران، تازه ترين اقدام براي تامين مالي پروژه هاي اقتصادي کشور به صنعت خودروسازي مربوط مي شود که بر اساس آن، اوراق اجاره شرکت سايپا با نماد «صايپا۱۰۴» در فهرست نرخ‌هاي بازار اوراق بدهي بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.
اوراق اجاره شرکت سايپا به مبلغ ۳۹۰۰ ميليارد ريال، با نرخ سود علي ‌الحساب ساليانه ۱۸ درصد، از امروز (بيست و هفتم تيرماه) با هدف تامين سرمايه در گردش شرکت با هدف کاهش هزينه‌هاي زنجيره تامين گروه سايپا منتشر مي شود.
اين اوراق چهار ساله با ضمانت، تعهد پذيره‌نويسي و بازارگرداني بانک ملت منتشر شده است.
به گزارش ايرنا، چندي پيش نيز ايران خودرو با هدف تامين مالي به انتشار هفت هزار ميليارد تومان اوراق اجاره از طريق بورس اقدام کرده بود.
صکوک اجاره، اوراق بهاداري است که دارنده آن به صورت مشاع، مالک بخشي از دارايي بوده و منافع آن بر اساس قرارداد اجاره به مصرف کننده يا باني واگذار شده است.
در صکوک اجاره حق استفاده از منافع دارايي يا مجموعه اي از دارايي ها، در برابر اجاره بها از مالک به شخص ديگري منتقل مي شود.
مدت قرارداد اجاره مشخص است و مي توان اجاره بها را در ابتداي دوره، انتهاي دوره، با سررسيدهاي ماهانه، فصلي يا ساليانه پرداخت کرد.
از آنجا که صکوک اجاره، اوراق بهاداري است که بيانگر مالکيت مشاع فرد است، مي توان آن را در بازار ثانويه و به قيمتي که به وسيله عامل هاي بازار تعيين مي شود، معامله کرد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد