امروز

دوشنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۷:۳۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

به گزارش ایرنا، با توجه به روند رو به گسترش اهمیت بازار سرمایه در تامین مالی پروژه های اقتصادی که در سایه معضلات شبکه بانکی انجام می شود، بنگاه های اقتصادی انتشار انواع اوراق بهادار برای اجرای طرح ها را دنبال می کنند.
از جمله ابزار مورد استفاده در تامین مالی پروژه های اقتصادی در بازار سرمایه، اوراق «سلف موازی» به شمار می رود که کاربرد آن در بازار سرمایه ایران در حال گسترش است.
قرارداد سلف موازی همانند قرارداد سلف است با این تفاوت که خریدار این اختیار را دارد پیش از تاریخ سررسید، قرارداد را به شخص ثالث واگذار کند.
در این نوع قرارداد، ابتدا دارایی پایه در بازار اولیه عرضه شده و توسط خریداران معامله می شود؛ سپس خریداران با تسویه قرارداد با فروشنده می توانند در بورس و بازار ثانویه، دارایی خریداری شده را به شکل سلف موازی استاندارد عرضه کنند.

** تامین مالی صنعت سیمان
سازمان های مختلف از جمله سازمان تامین اجتماعی و شرکت تامین سرمایه زیرمجموعه آن چندی است که از این ابزار در بازار سرمایه استفاده می کنند که تازه ترین آنها در صنعت سیمان است که امروز رخ داد.
حسین سعیدی مدیر تامین مالی شرکت تامین سرمایه امین (زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی ) درباره انتشار اوراق سلف موازی که امروز در بورس کالا منتشر شد گفت: عرضه اوراق سلف موازی سیمان خوزستان در بورس کالا در حالی انجام می شود که تامین سرمایه امین متعهد پذیره نویسی و بازارگردان این اوراق خواهد بود.
این فعال بازار سرمایه ادامه داد: مبلغ کل این اوراق ۵۰ میلیارد تومان با نرخ سود ر سررسید یکساله ۱۸٫۵تا ۱۹درصد است و نرخ بازارگردانی روز شمار آن نیز ۱۷٫۵ درصد خواهد بود.
وی یادآورشد: پیش از این نیز اوراق دیگری در صنعت سیمان منتشر شده بود؛ به طور کلی در صنعت سیمان مسائل مختلفی وجود دارد که از آن جمله آنها دسترسی به منابع مالی و سرمایه در گردش تولید است.
این فعال بازار سرمایه گفت: سیمانی ها در بازار داخل به دنبال کاهش تخفیف های فروش و گذر از تولید در شرایط نقطه سر به سر هستند و همزمان استفاده از مزیت های صادرات در شرایط ارزی جدید و توسعه بازارهای هدف در خارج از مرزهای کشور را پیگیری می کنند.
وی یادآور شد: همچنین تبدیل تعهدات و تسهیلات ارزی اخذ شده توسط این شرکت ها از صندوق ذخیره ارزی در سال های گذشته به اوراق بدهی، زمینه مصون سازی آنها از ریسک نرخ ارز را فراهم کرده است.
سیمان شرق نیز یکی دیگر از شرکت هایی است که در ماه گذشته ۳۰ میلیارد تومان اوراق سلف یک ساله منتشر کرده است.

** تامین مالی صنایع نیروگاهی، فلزی و پتروشیمی
سعیدی از انتشار اوراق بدهی و همچنین عرضه واحدهای صندوق پروژه برای شرکت مپنا خبرداد و گفت: در سال مالی جاری، اوراق سلف مپنا به مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان منتشر شده است.
وی درباره برنامه عرضه های آینده نیز گفت: قرار است بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد برای تأمین مالی در صنایع فلزات و پتروشیمی نیز منتشر کند که تا سه ماه آینده با توجه به زمان بندی تأمین تضامین این شرکت ها عرضه اوراق انجام می شود.

** تامین مالی ۳ هزارمیلیارد تومانی شستا
مدیر تامین مالی شرکت تامین سرمایه امین با یادآوری عرضه های ماه های نخست امسال و انتهای پارسال گفت: اسفند سال گذشته اوراق اجاره برای تامین مالی شستا (سازمان تامین اجتماعی) تدارک دیده شد. این اوراق با حجم سه هزارمیلیارد تومان (در ۲ بخش یک هزار میلیارد تومانی یک ساله و ۲ هزار میلیارد تومانی سه ساله) و برای نخستین بار در بازار سرمایه ایران بر مبنای سهام منتشر شد.

** تامین مالی متروی مشهد از طریق بورس
عیدی گفت: همچنین تامین مالی شهرداری مشهد در اردیبهشت ماه امسال برای تکمیل فاز ۲ از خط ۳ قطار شهری مشهد به مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان انجام شد.
خط سه قطار شهری مشهد به طول ۲۸٫۵کیلومتر بوده و برآورد بودجه آن ۶ هزار میلیارد تومان است.
وی گفت: تامین مالی این نوع پروژه ها متکی به منابع غیر بودجه ای شهرداری ها بوده و یکی از راه های جذب این منابع، بازار سرمایه است.
پیش از این در حدود یک هزار میلیارد تومان اوراق برای قطار شهری و بافت فرسوده شهر مشهد منتشر شده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد