امروز

دوشنبه, ۵ فروردین , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۳:۲۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نرخ خوراک ۳۸۰۰ تومانی مربوط به زمانی است که قرار بود پتروشیمی ها ارز صادراتی را به نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومان در سامانه نیما عرضه کنند، اما دولت در بسته جدید ارزی، پتروشیمی ها را مجاز کرد ارز صادراتی را در بازار ثانویه به فروش برسانند، بر این اساس، انتظار می رود نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز افزایش یابد.
این شایعه سبب شد تا سهام مربوط به این بخشها با استقبال خریداران مواجه شود و در نتیجه شاهد افزایش نماگر بازار سرمایه باشیم.
براساس گزارش ها، سازو کار و چگونگی افزایش نرخ خوراک پتروشیمی در مرحله آماده سازی بوده و هنوز نهایی شده است.
در معاملات امروز یک میلیارد و ۴۹۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و ۷۹۲ میلیارد ریال در ۱۱۰ هزار و ۱۰۵ نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۷۰۵ واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۷۷ واحد رشد داشت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۵۴ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور نیز ۲ هزار و ۵۲۲ واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) یک هزار و ۹۰۹ واحد کاهش و شاخص بازار دوم بورس نیز چهار هزار و ۱۳۱ واحد افزایش یافت.
در معاملات امروز نمادهای فملی(ملی صنایع مس)، فولاد (فولاد مبارکه)، پارسان (نفت و گاز پارسیان) و پارس (پتروشیمی پارس) بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص داشتند.

** گروه فلزات اساسی در صدر معاملات
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۳۷۴ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۵۶۹ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش یک هزار و ۱۵۴ میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش ۳۰۱ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه کانی های فلزی با دادوستدی به ارزش ۲۸۲ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش ۲۵۱ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** رشد فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز ۱۸ پله رشد کرد و در جایگاه یک هزار و ۵۰۱ واحدی قرار گرفت.
همچنین در بازار فرابورس، بیش از ۶۲۲ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از ۱۳ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، ارفع (آهن و فولاد ارفع) و مارون (پتروشیمی مارون) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشته و آن را بالا کشیدند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد