امروز

دوشنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۷:۴۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نمادهای بزرگ که در روزهای گذشته، باعث رشد بی سابقه شاخص بورس شده بودند، در معاملات امروز روند کاهشی داشتند.
در مقابل، نمادهای کوچک و حاشیه ای با استقبال فعالان بازار سرمایه روبرو شدند.
نگاهی به وضعیت «شاخص هموزن»، تایید کننده این موضوع است، زیرا شاخص کل که تحت تاثیر نمادهای بزرگ است در معاملات امروز ۵۶۷ واحد کاهش یافت اما شاخص هموزن که شرکت های کوچک بر آن تاثیر بیشتری دارند، ۳۸۵ واحد رشد کرد.
کارشناسان می گویند با توجه به اینکه شهریورماه زمان تسویه اعتبارات اخذ شده از کارگزاری هاست، و فعالان بازار سرمایه با هدف تسویه اعتبارات خود اقدام به فروش سهام می کنند، در نتیجه فشار فروش در این ماه افزایش یافته و شاخص افت می کند.
البته گروه خودرو نیز در معاملات امروز مورد توجه خریداران قرار گرفت و سهام شرکت های این گروه، پس از مدت ها به صورت دسته جمعی رشد کرد.

**ارزش ۴٫۸ میلیارد ریالی معاملات
در معاملات امروز یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و ۸۵۴ میلیارد ریال در ۱۲۵ هزار و ۱۲۴ نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۱۶۶ واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۳۸۵ واحد رشد داشت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۲۷۲ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور نیز ۳۱۹ واحد کاهش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۴۸۰ واحد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز ۸۲۹ واحد کاهش یافت.
بر این اساس در معاملات امروز نمادهای پارس، فولاد (فولاد مبارکه)، کگل و فملی (ملی صنایع مس) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشته و آن را پایین کشیدند.

** گروه شیمیایی در صدر معاملات
گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۱۲۹ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۸۵ میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش ۸۲۲ میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش ۶۵۵ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه خودرو با دادوستدی به ارزش ۳۹۱ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه فنی مهندسی نیز با معاملاتی به ارزش ۲۴۱ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** عقب نشینی فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز هشت پله افت کرد و در جایگاه یک هزار و ۵۴۵ واحدی قرار گرفت.
همچنین در بازار فرابورس، بیش از ۸۱۶ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از سه هزار و ۴۰۲ میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) و ارفع (آهن و فولاد ارفع) بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد