امروز

پنج شنبه, ۳۰ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۰:۲۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش سه شنبه تارنمای سازمان بورس و اوراق بهادار، شاپور محمدی افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار حدود ۶۰۰ نهاد مالی دارد. ۱۸۷ شرکت در فرابورس پذیرفته یا درج شده اند و اوراق بهادار دولتی نیز در بازار سرمایه در حال معامله است.
وی گفت: هر ابزاری بازار خاص خود را دارد و سهام، شرعی ترین ابزار معامله بوده که تاکنون هیچگونه تردیدی درباره آن وجود نداشته است.
سخنگوی شورایعالی بورس از بررسی ابزار معاملاتی «وارانت» در کمیته فقهی بورس خبر داد و افزود: اگر ابزار وارانت در کمیته فقهی تایید شود، در بازار سرمایه نیز پذیرفته می شود.
به گزارش ایرنا، ابزار وارانت در دانش مالی عبارت است از اختیار خریدی که روی اوراق بهادار شرکت توسط خود شرکت منتشر می‌شود.

** سهم ۳۰۰ میلیون دلاری ایران از صنعت هشت میلیاردی زعفران
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: صندوق های «ارز، سهام، ابزارهای درآمد ثابت، ساختمان، پروژه و غیره» در این سازمان وجود دارد و بتازگی نیز به طرحی با نام «صندوق در صندوق» مجوز داده شد.
به گفته وی، به پشتوانه بازار دارایی های فکری، مخترعان می توانند با ثبت اختراع خود آن را در فرابورس معامله کنند و اکنون نیز شرکت های دانش بنیان، صندوق های جسورانه و غیره در بازار سرمایه فعالیت دارند.
محمدی گفت: در بورس کالا تولیدات بخش های «پتروشیمی، فولاد، مس، محصولات کشاورزی و غیره» معامله می شود و زعفران نیز بتازگی در بورس کالا پذیرفته شد.
این مسوول افزود: زعفران یک صنعت ۸ میلیارد دلاری در دنیاست اما ما فقط ۳۰۰ میلیون دلار از آن درآمد کسب می کنیم.
«همچنین از ۳۴۰ تن زعفران در دنیا، ۳۰۰ تن آن در ایران تولید می شود در حالی که سهم مالی ایران در این زمینه بسیار اندک است».
به گفته وی، با عرضه زعفران در بورس، کشاورزان توانسته اند سهم مالی بیشتری دریافت کنند.
به گزارش ایرنا، مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا یازدهم شهریورماه اعلام کرد: تغییر اولویت های بورس کالا در بازار مشتقه به سمت محصولات کشاورزی پس از موفقیت بازار آتی زعفران صورت گرفته و تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مورد قرارداد در بازار آتی زعفران معامله شده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد